Ile to kosztuje?


Rozmawiając na temat instalacji systemu inteligentnego sterowania nie sposób nie poruszyć tematu kosztów. Większość klientów zadaje pytanie „Ile to kosztuje?”. Przygotowanie wyceny dla klienta wiąże się z przeprowadzeniem niemalże wywiadu. Trzeba ustalić jaki zakres funkcjonalności interesuje klienta oraz jakie i ile urządzeń będzie sterowanych. Zdarzają się klienci, którzy chcą wykonać wyłącznie sterowanie ogrzewaniem i roletami. Są też klienci, którzy wymagają sterowania niemalże każdym obwodem i urządzeniem w domu.

Obydwie te sytuacje wymagają innego zestawu urządzeń, innej konfiguracji i innego okablowania. Nie da się powiedzieć ogólnie, że system kosztuje tyle lub tyle. Każdy klient jest indywidualny, tak samo każdy system jest indywidualny. Tym samym najlepsza metoda wyceny inwestycji to rozmowa z naszym przedstawicielem lub dystrybutorem.

Oczywiście zagadnienie „ile kosztuje inteligentny dom” ma również drugie odniesienie. Decydując się na system tej czy innej firmy warto wziąć pod uwagę koszty utrzymania systemu, koszty aktualizacji oprogramowania czy koszty serwisu.

Pierwsza bardzo ważna sprawa wpływająca na koszt utrzymania systemu to koszt energii elektrycznej. Oczywiście system powinien z założenia ograniczać zużycie energii innych odbiorników. Zastanowić się należy jednak, czy sam system nie „pożre” naszych oszczędności.

Podkreślić należy, iż system pracuje 24h, 365 dni w roku. Firma K&K Elektronik jako jedna z nielicznych stosuje specjalnie projektowane urządzenia do zarządzania budynkiem. Większość pozostałych firm stosuje komputery w rożnej postaci, za czym idzie nieporównywalnie większe zużycie energii elektrycznej poprzez sam system. Warto to brać pod uwagę PRZED podjęciem decyzji o wyborze systemu.

Dla porównania: jednostka centralna CPU w systemie KEMEA zużywa 4,4W, podczas gdy np. ładowarka do telefonu pobiera 7W. Natomiast przykładowa jednostka centralna oparta na komputerze jednopłytkowym zużywa 90W.

Uwzględniając powyższe dane można obliczyć, iż CPU systemu KEMEA zużyje około 38kWh przez rok, co przy założeniu kosztu 0,4PLN/kWh daje 15PLN. To nie pomyłka – koszt pracy serwera KEMEA to około 15 złoty rocznie. Porównajmy jednostkę centralną wykonaną w oparciu o komputer jednopłytkowy, która zużyje w tym samym czasie 788 kWh. Niestety tutaj już nie jest tak różowo. Koszt pracy tej jednostki to 315 złoty. Rożnica jest ogromna, a dotyczy jednego roku.

Zawsze jeszcze można wziąć pod uwagę systemy zasilane bateryjnie. Mamy tutaj konieczność systematycznej sezonowej wymiany kilkunastu, może kilkudziesięciu baterii. Oczywiście do takiej wymiany konieczny jest serwisant (gwarancja). Pamiętać należny również, iż baterie lubią się wyczerpać w najmniej oczekiwanym momencie. Proszę sobie wyobrazić spotkanie z przyjaciółmi, muzyka , zabawa i… konieczność wymiany jakiejś baterii bo nie można włączyć światła w salonie. Oczywiście to klient decyduje. Powinien jednak być świadomy co z czym i za ile.